Přeskočit na obsah

Volební právo (povídka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Volební právo
AutorIsaac Asimov
Původní názevFranchise
Jazykangličtina
Žánrsci-fi povídka
VydavatelIf: Worlds of Science Fiction[1]
Datum vydánísrpen 1955[1]
Typ médiačasopis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Volební právo (anglicky „Franchise“) je krátká vědeckofantastická povídka spisovatele Isaaca Asimova, která vyšla poprvé v srpnu 1955 v časopise If: Worlds of Science Fiction.[1] Byla následně zařazena do povídkových sbírek, např. Earth Is Room Enough (1957) a Robot Dreams (1986). Česky vyšla ve sbírce Sny robotů (1996).[2] V povídce je zmíněn obrovský počítač zvaný Multivac (pojatý jako větší a složitější verze existujícího Univacu)[1], který lze nalézt i v dalších autorových povídkách, např. „Úhel pohledu“, „Žertéř“, „Poslední otázka“ a dalších.

  • Norman Muller - volič
  • Sarah Mullerová - manželka Normana
  • Linda Mullerová - 10letá dcera Sarah a Normana
  • Matthew Hortenweiler - otec Sarah
  • Phil Handley - agent
  • John Paulson - vedoucí programátor Multivacu
  • Samson Levine - asistent vedoucího programátora
  • Peter Dorogobuzh - asistent vedoucího programátora

V budoucnosti (vzhledem k datu vydání povídky) se společnost Spojených států postupně změní v „elektronickou demokracii“. Před volbami počítač Multivac vybere z obyvatel jednu osobu, která zodpoví jen několik otázek a Multivac podle odpovědí a mnoha dalších dat určí výsledek voleb. Odpadají tak nákladné kampaně a vyhrocené předvolební situace, vybraný jedinec se pak většinou stane slavným (na druhou stranu může být i „zatracen“, pokud se vývoj po volbách bude ubírat špatným směrem).

Pro volby v roce 2008 byl vybrán Norman Muller, občan Bloomingtonu v Indianě. On si však není vůbec jist, zda dokáže unést zodpovědnost. Obává se, že výsledek voleb bude neslavný a on bude haněn. Když je převezen do tajného podzemního komplexu, kde se nachází obrovský Multivac, chce to mít co nejrychleji za sebou. Po sérii otázek se uvolní, probudí se v něm vlastenectví a dostaví se pocit hrdosti na to, že reprezentoval celé voličstvo „první a největší Elektronické demokracie“.

  1. a b c d ASIMOV, Isaac. Vize robotů. Praha: Knižní klub, 1994. ISBN 80-7176-004-8. Kapitola Zápisy o robotech, s. 16–17. 
  2. ASIMOV, Isaac. Sny robotů. Plzeň: Mustang, 1996. ISBN 80-7191-144-5. Kapitola Volební právo, s. 183. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]